بر خلاف یک انسان بالغ، که تقریبا یک سوم عمر خود را در خواب است، نوزاد شما زمان بسیار بیشتری را در خواب به سر می برد. خواب نوزاد، جزو حیاتی ترین نیازهای او برای رشد است. اگر خواب نوزاد با هر گونه اختلالی مواجه شود باعث ایجاد مشکلات جسمی و ذهنی در او خواهد شد. امروزه تشک نوزادی هم یک کالای ضروری در خریدهای سیسمونی به شمار می رود. تشک خوب برای نوزاد، سلامت ذهنی و فکری او را به ارمغان می آورد و همچنین از بدخوابی های نوزاد جلوگیری می کند. بررسی و خرید انواع تشک دکتر شولز

تشک مناسب برای نوزادان باید ویژگی ‌های اصلی را داشته باشد تا به خواب آرام و سالمی برای نوزاد کمک کند. یک تشک مناسب برای نوزاد باید دارای سطحی نرم و پشتی صاف باشد تا به کمک پشتیبانی مهربانانه، قسمت های حساس جسم نوزاد را به درستی پوشش دهد. همچنین، تشک باید از جنس مورد تأیید پزشکان و شستشو آسان باشد. برخی از تشک‌ها دارای لایه‌های ضد حساسیت هستند که از آلودگی و قرارگیری گرد و غبار درون تشک جلوگیری می‌کنند.

تشک مناسب نوزاد

انواع تشک نوزاد و کودک

تشک‌ها برای نوزادان و کودکان یک جزء مهم از تجهیزات لازم برای خوابیدن راحت و سالم آن‌ها هستند. در بازار، انواع مختلفی از تشک‌های نوزاد و کودک وجود دارند که هر کدام ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند. در زیر به برخی از انواع رایج تشک‌های نوزاد و کودک می‌پردازم:

1. تشک فومی: تشک ‌های فومی از لایه‌هایی از فوم یا لاتکس ساخته شده‌اند که به نوزاد و کودک پشتیبانی می‌کنند و از ضربه‌ها و فشارهای ناگهانی جلوگیری می‌کنند. این تشک‌ها عموماً مناسب برای نوزادان و کودکانی هستند که قابلیت حرکت و دراز کشیدن خوبی دارند.

2. تشک خشک‌کن: تشک ‌های خشک‌کن دارای لایه‌ای از جنس متخلخل هستند که باعث تنفس و انتقال رطوبت بهتری می‌شود. این تشک‌ها مناسب برای نوزادان هستند که به عرق خیلی معرض هستند یا در مناطقی با آب و هوای گرم زندگی می‌کنند.

3. تشک ضد آلرژی: تشک‌های ضد آلرژی دارای پوششی هستند که از ورود ذرات آلرژی‌زا مثل گرده گل و حشرات به تشک جلوگیری می‌کند. این تشک‌ها مناسب برای کودکانی هستند که به آلرژی‌ها و راحتی پوست حساسیت دارند.

مطالب مرتبط :   تشک نوجوان چیست؟

بررسی و خرید انواع تشک ارتوپدیک

4. تشک طبی: تشک‌های طبی دارای ساختاری هستند که به نوزاد یا کودک کمک می‌کند درست قرار بگیرد و استخوان‌ها و عضلاتش را به درستی پشتیبانی کند. این تشک‌ها مناسب برای کودکانی هستند که نیاز به حمایت و پشتیبانی اضافی دارند، مثلاً کودکانی که به تازگی راه رفتن یا استقلال در حرکت خود را پیدا کرده‌اند.

مطالب مرتبط :   سلامت خواب چه تاثیری بر زندگی انسان دارد؟

5. تشک قابل تطبیق: برخی از تشک‌ها دارای قسمت‌های قابل جدا شدن هستند که باعث می‌شود بتوان آن‌ها را با توجه به فاز رشد و توسعه نوزاد یا کودک تغییر داد. به عنوان مثال، برخی تشک‌ها قابلیت جدا شدن لای لایه‌ها را دارند، به طوری که می‌توان قسمتی از تشک را برداشت و ضخیمی یا نازکی آن را تنظیم کرد. این تشک‌ها مناسب برای نوزادان و کودکانی هستند که در طول رشدشان نیاز به سطوح مختلف پشتیبانی دارند.

6. تشک تخت خواب قابل حمل: این نوع تشک‌ها قابلیت جمع‌شدن و حمل آسان را دارند. آن‌ها به طور معمول با یک کیف یا کیسه همراه هستند و می‌توانید آن‌ها را برای مسافرت‌ها یا استفاده در خانه‌های دیگر به راحتی به همراه داشته باشید.

بهترین تشک برای نوزاد

بهترین تشک برای نوزاد می‌تواند بستگی به ترجیحات شما و نیازهای خاص نوزاد داشته باشد، اما در کل، موارد زیر را در نظر بگیرید:

1. تشک فومی: تشک‌های فومی عموماً به عنوان یک گزینه ایده‌آل برای نوزادان محسوب می‌شوند. آن‌ها از لایه‌های فوم با کیفیت ساخته شده‌اند که به نوزاد پشتیبانی کافی را می‌دهند و از راحتی و امنیت خواب آن‌ها می‌توانند اطمینان حاصل کنند.

2. تشک خشک‌کن: تشک‌های خشک‌کن که از جنس متخلخل ساخته شده‌اند، به نوزاد کمک می‌کنند تا خنک و خشک بماند. این نوع تشک‌ها مناسب برای نوزادانی است که در مناطق گرمسیر یا نوزادانی با تعرق بالا هستند.

3. تشک ضد آلرژی: اگر نوزاد شما دارای حساسیت‌ها یا پوست حساس است، تشکی که دارای پوشش ضد آلرژی باشد را درنظر بگیرید. این تشک‌ها می‌توانند از ورود ذرات آلرژی‌زا جلوگیری کنند و به نوزاد شما خوابی سالم و آرامش بخش را برای رشد صحیح فراهم کنند.

مطالب مرتبط :   ویژگی‌های بالش زیر نشیمن گرد

4. تشک طبی: تشک‌های طبی که به منظور پشتیبانی بهینه استفاده می‌شوند، می‌توانند به نوزاد شما کمک کنند تا درست قرار بگیرد و استخوان‌ها و عضلاتش را پشتیبانی کنند. این تشک‌ها به خصوص برای نوزادانی که به تازگی راه رفتن یا استقلال در حرکت خود را پیدا کرده‌اند، مناسب هستند.

مطالب مرتبط :   نحوه شستن تشک طبی رویال

تشک مناسب نوزاد

راهنمایی خرید تشک برای نوزاد

برای خرید تشک برای نوزاد، رعایت موارد زیر می‌تواند به شما کمک کند:

1. اندازه و اطمینان از سلامت نوزاد: بررسی اندازه تشک و مطمئن شدن از مناسب بودن آن با جسم نوزاد بسیار مهم است. همچنین، باید از سلامت و راحتی نوزاد اطمینان حاصل کنید و از استفاده از مواد بدون مواد شیمیایی ضار و قابل تنفس اطمینان حاصل کنید.

2. استانداردهای ایمنی: اطمینان حاصل کنید که تشک دارای استانداردهای ایمنی مناسبی مانند استاندارد ASTM است. این استانداردها تضمین می‌کنند که تشک از لحاظ مواد، ساختار و عملکرد ایمن برای نوزادان است.

3. جنس و کیفیت ساخت: به جنس و کیفیت ساخت تشک توجه کنید. در نظر بگیرید که تشک از مواد نرم و با کیفیت ساخته شده باشد تا به نوزاد راحتی و پشتیبانی لازم را در حین خواب بدهد.

4. تهویه هوا و تنفس پذیری: تشک باید دارای ساختاری باشد که به تهویه هوا و عبور هوا درون تشک اجازه دهد. این ویژگی حفظ خنکی و خشکی نوزاد را تضمین می‌کند و از بروز مشکلات مربوط به گرما و تعرق جلوگیری می‌کند.

5. قابلیت شستشو: توجه کنید که تشک قابل شستشو و تمیز کردن آسان باشد. این امر باعث حفظ بهداشت و تمیزی تشک برای نوزاد شما می‌شود.

6. توصیه‌های پزشک: همیشه به نظرات و توصیه‌های پزشک خود اهمیت دهید، زیرا او می‌تواند با توجه به وضعیت و نیازهای خاص نوزاد شما، بهترین تشک را پیشنهاد دهد.

با رعایت این راهنمایی‌ها و در نظر گرفتن نیازها و شرایط خاص نوزاد خود، می‌توانید تشک مناسبی برای نوزاد خود انتخاب کنید.

تخت خواب نوزادی

پیش از خرید یک تشک برای نوزاد باید یک تخت خواب نوزادی مناسب تهیه شود. تخت خواب نوزادی دارای گارد و حفاظ برای جلوگیری از سقوط نوزاد است. ابعاد استاندارد تخت و تشک نوزادی 130*70 است.

مطالب مرتبط :   تشک طبی بهتر است یا طبی فنری؟

تشک تخت نوزادی

تولید کنندگان تشک امروزه دغدغه والدین نوزاد برای تهیه سیسمونی را از بین برده اند و دیگر استفاده از تشک های سنتی و قدیمی چندان مرسوم نیست. در صورت تهیه یک تشک مناسب و استاندارد برای نوزادتان، شب هنگام خودتان هم راحت تر می خوابید چرا که از گریه های او در اثر بدخوابی در امان خواهید بود. اما باید بدانید که چه تشکی برای نوزاد شما مناسب است.

استخوان بندی نوزاد بسیار نرم و آسیب پذیر است و یک تشک غیر استاندارد یا نا مناسب و تداوم استفاده از آن در شکل گیری استخوان های کودک اختلال های جبران ناپذیری ایجاد می کند. اگر تخت خواب مخصوص نوزاد خود را تهیه کرده اید و به فکر تهیه تشک نوزادی هستید ابتدا باید محل قرارگیری تشک روی تخت را اندازه بزنید و از استاندارد بودن آن مطمعن شوید. ابعاد تشک نوزادی استاندارد 130*70 یا 135*70 می باشد که برابر استاندارد جهانی آن است.

مطالب مرتبط :   ارتفاع تشک چقدر باید باشد؟

نکاتی که در خرید تشک نوزادی باید رعایت شود :

شما باید چند پارامتر مهم را در هنگام خرید تشک رعایت کنید :

  • جنس تشک : باید از بهترین نوع پارچه در تشک نوزادی استفاده شود چرا که پوست نوزاد بسیار حساس است که در مجاورت با پارچه بی کیفیت باعث بروز حساسیت های پوستی و تنفسی می گردد. جنس پارچه روی تشک باید نرم، لطیف و ضد حساسیت باشد تا بهترین و سالم ترین خواب را برای نوزاد شما به ارمغان بیاورد.
  • نرمی و سفتی تشک : در خرید تشک نوزادی باید انواع نرم و فنری را انتخاب کنید چرا که وزن کودک بسیار کم است و در هزینه خرید هم صرفه جویی می شود.
  • نو بودن تشک : هرگز از تشک های دست دوم برای نوزاد استفاده نکنید زیرا آستانه تحمل کودکان در مقابل بیماری ها کاملا متفاوت است و ممکن است باعث بروز بیماری های پنهان در تشک که شاید نوزاد قبلی تنها ناقل آن بوده است بشود. تشک نوزادی را فقط از مراکز قابل اطمینان و معتبر به همرا ضمانت نامه تهیه کنید تا سلامت خود و کودکتان را تضمین کنید.

Leave A Comment

Related posts